April 26, 2016
List of the applicants for the Preliminary selection

57 candidates from 33 countries have applied to participate in the Preliminary selection of the Aram Khachaturian International Conducting Competition held in 2016.

Hereby is the list of the applicants accepted for the Preliminary selection of the competition.

The participants will get an invitation to attend the competition no later than May 5, 2016. 

 

 

1

Akito Hiraishi 

Japan

2

Aleksei Rubin

Russia

3

Alexander Humala

Belarus

4

András Derecskei

Hungary

5

Anton Legkii 

Russia/Austria

6

Azimbek Damabev

Uzbekistan

7

Balatsionos Georgios

Greece 

8

Barbara Dragan 

Poland

9

Beatrice Venezi 

Italy

10

Błażej Kozłowski

Poland

11

Boon Hua Lien

Singapore

12

Carlos Gonzalo Farias

Chile

13

Cesare Depaulis

Italy

14

Diana Kalelova

Kazakhstan

15

Edmon Levon

Burgaria/UK

16

Ektoras tartaris

Greece 

17

Elvis Perez

Venezuela

18

Florent de Bazelaire

France/UK

19

Gaddiel Dombrowner

Israel/France

20

Gurgen Petrosyan

Russia

21

Hitoshi Suzuki

Japan

22

Igor Andryushin

Rusia

23

Ivan Spelnik

Russia

24

Ivan Velikanov

Russia/ France

25

Jasper Moussakhanian Moss

Canada 

26

Javier Ulises

Spain

27

Jiang Xie

China

28

Johannes Löhner

USA

29

Jorge Vazquez

Mexico

30

June - Sung Park

South Korea/

Germany

31

Kah Chun Wong

Singapore

32

Karl Emil Eliasson

Sweden

33

Khetag Tedeev

Russia

34

Kornel Laszlo Thomas

Hungary/USA

35

Kornilios Michailidis

Greece 

36

Leonard Kwon

South Korea/US

37

Lorenzo Passerini

Italy

38

Maciej Kotarba

Poland

39

Mikhail Leontev

Russia

40

Miran Vaupotić

Croatia

41

Nikita Polognyuk

Kazakhstan

42

Nikolay Poghosyan

Armenia

43

Nodoka Okisawa

Japan

44

Pablo Devigo

Spain

45

Raffi Mikaelian

Lebanon

46

Reto Schärli

Switzerland

47

Ryo Hirabayashi 

Japan

48

Shintaro Sakabe 

Japan

49

Stefano Torboli

Italy

50

Sueoka Shuchiro

Japan

51

Su-Han Yang

Taiwan

52

Toshifumi Kanai

Japan

53

Viktor Krasovskii

Ukraine

54

Vsevolod Silkin  

Russia

55

Yoon Han Kyul

South Korea

56

Yuta Shimizu

Japan

57

Zafardzon Turdaliev 

Tajikstan